15 sierpnia wierni Kościoła katolickiego świętują Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny, która została zabrana do nieba trzy dni po śmierci. Kiedy apostołowie przyszli odwiedzić grób, zamiast niej były kwiaty i zioła. Dlatego stało się zwyczajem szykowanie na to święto bukietów z żyta, pszenicy, ziół, makówek, marchewki – wszystkiego co akurat kwitło. Tego dnia rozpoczyna się sezon na dziękowanie niebu z pomyślne zbiory. Tradycyjnie przygotowuje się do święcenia piękne bukiety ofiarne z różnorodnych roślin i owoców.
Jak mówiło ludowe przysłowie: każdy kwiatek woła, weź mnie do kościoła. Po poświęceniu bukiet nabiera cudownych właściwości, chroni dom i obejście przed wszelkimi nieszczęściami. Po roku bukiet zastępowano nowym, a stary palono.
Innym zwyczajem są kwiatowe dekoracje na uroczystości odpustowe ku czci Wniebowzięcia NMP. Od wielu lat mamy zaszczyt dekorować bolesławiecką Bazylikę Maryjną.
panie Andrzeju nie mam zbyt dużej wprawy w udekorowaniu mojego kościoła na zbliżające się święto i jakoś nie przemawia do mnie ani marchewka ani jabłko a jednak Pana kompozycja jest urzekająca,większość to jednak kwiaty,a gdzie pokrzywa i wrotycz albo mięta ? pozdrawiam
Elżbieta florystka